#KASA-24.pl

zarabianie-online

USA i inne kraje “głęboko zaniepokojone doniesieniami o doraźnych zabójstwach” w Afganistanie

(NCN)Ponad 20 krajów, w tym Stany Zjednoczone, wydało w sobotę wspólne oświadczenie, w którym wyraziło głębokie zaniepokojenie zarzutami o pozasądowe zabójstwa i zaginięcia byłego członka byłych sił bezpieczeństwa w Afganistanie.

Oświadczenie pojawiło się po opublikowaniu we wtorek przez Human Rights Watch raportu, w którym stwierdzono, że ponad sto byłych afgańskich sił bezpieczeństwa zostało zabitych lub siłą zaginionych przez talibów od czasu ich kapitulacji późnym latem.
Raport, oparty na wywiadach ze świadkami, krewnymi i przyjaciółmi ofiar, szczegółowo opisał “doraźną egzekucję lub wymuszone zaginięcie” personelu wojskowego, policji, członków służb wywiadowczych i paramilitarnych milicji, którzy poddali się lub zostali zatrzymani przez siły talibów między 15 sierpnia a 31 października.
CNN nie jest w stanie samodzielnie potwierdzić twierdzeń w raporcie.
W swoim sobotnim oświadczeniu 21 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania, stwierdziło, że domniemane działania “stanowią poważne naruszenia praw człowieka i są sprzeczne z ogłoszoną amnestią talibów”.Talibscy bojownicy stoją na straży obok flagi talibskiej podczas spotkania, na którym afgańscy starsi Hazara zadeklarowali swoje wsparcie dla nowych talibskich władców kraju & # 39, w Kabulu 25 listopada 2021 r.
“Wzywamy talibów do skutecznego egzekwowania amnestii dla byłych członków afgańskich sił bezpieczeństwa i byłych urzędników rządowych, aby zapewnić, że jest ona przestrzegana w całym kraju i w ich szeregach” – napisano w oświadczeniu.
Kraje wezwały do pełnego i przejrzystego dochodzenia w sprawie zarzutów human Rights Watch.
“Odpowiedzialni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – czytamy w sobotnim oświadczeniu. “Będziemy nadal mierzyć talibów ich działaniami”.
0Shares