kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

E-sport – czym jest? Czy można na nim zarobić?

E-sport sport komputerowy,  nie cieszy się tak dużą

popularnością jak tradycyjny, a jednak stale się rozwija i zyskuje nowych odbiorców. Odbywają się duże turnieje często o randze międzynarodowej, podczas których tysiące fanów e-sportu gromadzi się, aby wspierać swoje ulubione zespoły bądź solowych graczy. Czym jest e-sport i jak to wygląda w Polsce ,oraz jak wyglądają zarobki profesjonalnych graczy e-sportu?

 

 

E-sport – o co w nim chodzi i na czym polega?

e-sport (sport elektroniczny) jest to form rywalizacji, podczas której zawodnicy zmagają się ze sobą w grach komputerowych i nie tylko. Takie współzawodnictwo może być traktowane zarówno rekreacyjnie, jak i w pełni profesjonalnie.

W przypadku opcji profesjonalnej w grę wchodzą poważne turnieje w tym nawet mistrzostwa świata w których udział biorą zawodowi gracze. Podobnie jak w przypadku klasycznych dyscyplin oglądane są nie tylko w internecie, ale i na żywo, a nawet w telewizji.

Czy e-sport to prawdziwy sport?

“Sportem określamy wszystkie formy aktywności, które poprzez uczestnictwo wpływają na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej oraz dążą we współzawodnictwie do osiągania jak najlepszych wyników. Dlatego również dyscypliny oparte na aktywności intelektualnej uznawane są za sport np. szachy, poker.”

Ponadto według teoretyków, aby dana aktywności mogła zostać nazwana sportem, to powinna:

 • posiadać elementy zabawy (być podejmowana nawet dla samej przyjemności związanej z jej wykonywaniem),
 • być zorganizowana (mieć określone przepisy ustalane np. przez organizacje międzynarodowe),
 • zawierać element rywalizacji,
 • być oparta przede wszystkim na umiejętnościach wyćwiczonych, a nie działaniach losowych,
 • mieć własną widownię,
 • posiadać stabilność instytucjonalną (kluby, związki, organizacje itp.).

Wirtualne rozgrywki spełniają powyższe wymagania, więc e-sport można uznać za prawdziwy sport, choć z pewnością część osób się z tym nie zgodzi, za to liczymy na wasze opinie na ten temat komentarzach 🙂

e-sport został już w Polsce oficjalnie uznany za dyscyplinę sportową. Nawet firmy oferujące zakłady bukmacherskie przyjmują kupony na tego typu wydarzenia co jeszcze bardziej sprawia ,że e-sport staje się coraz bardziej popularny.

 

Ile zarabiają e-sportowcy ?

Większość osób traktuje gry jako rozrywkę lub po prostu sposób na relaks inni uznają to za marnowanie czasu. Jednak nic bardziej mylnego, profesjonalni gracze zarabiają na tym naprawdę duże pieniądze. Wprawdzie na takie kwoty mogą liczyć jedynie najpopularniejsi i najlepsi, ale z roku na rok zarobki w e-sporcie rosną, wraz ze zwiększającą się popularnością i rozpoznawalnością graczy. Także mniej rozpoznawalni zawodnicy zarabiają pieniądze, które dla pracowników etatowych często bywają nieosiągalne, a często zawodowi gracze zaczynają swoją karierę w dość młodym wieku.

Na czym zarabiają e-sportowcy

Obecnie praktycznie każdy zawodowy gracz związany jest kontraktem z wybraną organizacją, która wypłaca regularnie pensję. Jednak podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, zazwyczaj nie jest to jedyne źródło dochodu zawodników. Do tego dochodzą również:

 • umowy sponsorskie np. z producentami sprzętu gamingowego,
 • zarobki z transmisji prywatnych rozgrywek (streamowanie),
 • nagrody za wygrane turnieje.

Od czego zależą zarobki e-sportowców

Drużyny e-sportowe najwięcej zarabiają na wygrywaniu turniejów, więc istotnym czynnikiem wpływającym na zarobki są umiejętności samych zawodników. To właśnie dzięki nim możliwe jest zwycięstwo na ważnych imprezach, na których główną nagrodą często są miliony dolarów.

Jednak same umiejętności to nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa również wybór ogrywanego tytułu, gdyż pule nagród podczas zawodów potrafią być naprawdę zróżnicowane pod tym względem. Popularniejsze produkcje mają po prostu znacznie większy budżet przeznaczony na nagrody dla graczy.

Co ciekawe, niektórzy zawodnicy potrafią naprawdę nieźle zarobić, nawet jeśli umiejętnościami zdecydowanie odstają od czołówki. To pokazuje, że wcale nie trzeba być najlepszym i wygrywać, aby gromadzić podczas prywatnej rozgrywki dużą ilość oglądających transmisję. Wystarczy dobra gadka i kontakt z widzami, aby zarabiać sporo na samym streamowaniu, ale już troszkę osobny segment e-sport po części powiązany ,ale często całkowicie osobny.

Ile zarobisz na graniu w gry komputerowe?

Najpopularniejsze gry e-sportowe

Do najpopularniejszych gier e-sportowych zaliczają się obecnie:

 • League of Legends
 • Dota 2
 • CS:GO
 • Fortnite,
 • PUBG,
 • Arena of Valor
 • Starcraft 2
 • Overwatch
 • Rocket League
 • Rainbow Six: Siege
 • Hearthstone

Wiele osób zastanawia się, która z tych gier jest najbardziej dochodowa dla e-sportowców, ale niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta bowiem pula nagród na dużych imprezach nie zawsze jest ściśle powiązana z ilością widzów na transmisjach np. na Twitch.tv. Dlatego też np. Dota 2, choć jest tam zdecydowanie mniej popularna od takiego League of Legends, to uznawana jest za bardziej opłacalną dla e-sportowców. Wynika to z faktu, że Valve (Dota 2) przeznacza znacznie więcej pieniędzy niż Riot (LoL) na pulę nagród podczas corocznych turniejów.

Jak zacząć z e-sportem i zostać zawodowym graczem ?

Gry dla wieloosobowe są świetnym sposobem na relaks, choć w niektórych przypadkach mogą zamienić się w rodzaj hobby. Dlatego możliwość zarabiania na grach wydaje się nie tylko bardzo pociągającą i ciekawą perspektywą, ale może nawet pracą z marzeń. Nie każdy będzie w stanie osiągnąć poziom pozwalający na całkowitą rezygnację z etatu i utrzymywanie się z tego typu aktywności, ale czasem warto spróbować gdyż nic nie stoi na przeszkodzie ,a zawsze jest szansa ,że coś z tego choć by w pewnym stopniu wyjdzie.

Jak zostać e-sportowcem w 2023 roku ?

 1. wybieramy grę – najlepiej taką, w której mamy doświadczenie i ponadprzeciętne umiejętności. Oczywiście biorąc pod uwagę te popularne, gdyż sam „skill” nie wystarczy, jeśli nikt danym tytułem się już nie interesuje,
 2. poświęcamy czas na treningi i podnoszenie własnych umiejętności – niestety z reguły granie tylko w wolnym czasie to za mało, dlatego warto podjąć pierwsze kroki w stosunkowo młodym wieku, kiedy ilość obowiązków jest znacznie mniejsza.
 3. jeździmy na turnieje i uruchamiamy steram, aby zbierać własną widownię.

Lepszych graczy z pewnością zauważą profesjonalne organizacje, które w końcu zaproponują kontrakt.

Warto dodać, że w Polsce powstały już nawet specjalne klasy o profilu e-sportowym (kierunek technik informatyk), więc wybór takiej szkoły również może pomóc.

Największa impreza e-sportowa w Polsce

Największą imprezą e-sportową w Polsce jest Intel Extreme Masters (IEM), czyli seria międzynarodowych turniejów odbywających się w różnych miastach na całym świecie. Od 2013 roku światowe finały odbywają się na hali widowiskowej w katowickim Spodku.

Początkowo Intel Extreme Masters był jedynie ligą europejską, której pierwszy finał odbył się na targach w Hanowerze w 2006 roku. Jednak już sezon później impreza zyskała rangę ligi światowej, w której gracze rywalizowali w takich grach jak Counter Strike i Warcraft 3. Oczywiście z czasem turniej się rozrastał i do turnieju trafiały kolejne tytuły np. League of Legends, Starcraft 2 (zastępujący Warcrafta 3), Hearthstone.

E-SPORT HD - Program TV

Dla jednych e-sport to strata czasu, dla innych hobby, pasja, sposób na życie. Każdy może spróbować ,ale nie każdy da radę zrobić z tego główne źródło zarobku, ale zawsze warto spróbować. ZAPRASZAM  do komentowania i opowiedzenia o swoich doświadczeniach z e-sportem i o czym jeszcze chcielibyście przeczytać. 

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: