kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

Alias – co to jest?

Alias, czyli alternatywna nazwa służąca do identyfikacji obiektów.

Z reguły mówi się o niej w kontekście poczty elektronicznej, ale zastosowanie znajduje w wielu innych miejscach tam.

Stosuje się aby skrócić nazewnictwo, ale ma również szereg innych funkcji.

Co warto wiedzieć o aliasach i do czego właściwie się przydają?

Alias mailowy (pocztowy)

Alias mailowy to dodatkowy adres e-mail podłączony do głównego konta mailowego. Dzięki temu, posiadając jedno konto możemy posiadać wiele różnych adresów e-mail, ale tylko w obrębie jednej platformy internetowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Na przykładzie : Nasze główne konto pocztowe ma postać kasa-24@o2.pl, to możemy podłączyć do tego konta również inne adresy np. kontakt@kasa-24.pl, oferty@kasa24.pl itp. W ten o to sposób, wiadomości wysłane na każdy z tych dodatkowych adresów trafią do naszej głównej skrzynki skrzynki pocztowej. W tym o to przypadku, te dodatkowe adresy, to właśnie aliasy mailowe.

Czemu służą?

Alias pocztowy pełni różne funkcje, ale nie jest on dodatkowym kontem e-mail. Jedyne na co pozwala, to dodanie kolejnych adresów do głównego konta, aby ułatwić zarządzanie pocztą.

Do czego konkretnie się przydaje?

  • podziału wiadomości według określonych kryteriów – odpowiednio ustawiona reguła może kierować wszystkie wiadomości wysyłane na konkretny adres do osobnego folderu. np. pytania rekrutacyjne, zapytania ofertowe, prace konkursowe itp.
  • przekierowywania poczty – czyli jak np. kogoś nie ma bo ma wolne to można przekierować na inny adres, by ktoś inny mógł zarządzać pocztą
  • przechwytywania utraconej korespondencji – w przypadku trudniejszych adresów np. zawierających nazwisko, albo po prostu jakieś trudne słowo może się zdarzyć, że nadawca źle wpisze nazwę maila, a wtedy taka wiadomość nie dotrze. W takiej sytuacji nie rzadko nam się to przyda. Jeśli podajemy maila np. przez telefon, a ktoś w związku z tym może coś źle usłyszeć, więc warto możliwe błędne adresy uwzględnić przy tworzeniu aliasów.

To jedynie przykładowe zastosowania aliasów, a z pewnością jest ich znacznie więcej 🙂

Jak ustawić alias pocztowy

Ustawianie aliasu pocztowego choć u każdego dostawcy wygląda nieco inaczej to w zależności od tego jaka firma obsługuje naszą pocztę – najlepiej sprawdzić jak to zrobić w poradnikach dostępnych na oficjalnych stronach. Ew. w razie problemów skontaktować się z działem supportu, który z pewnością udzieli informacji lub doda takie aliasy.

Alias domeny

Jak w przypadku poczty, mając kilka domen internetowych możemy przekierować je na jedną stronę. Przydatne jest to w przypadku witryn o międzynarodowym zasięgu. Przykładem takiego zastosowania jest choć by Facebook, gdzie wszystkie adresy tego typu np. facebook.pl, facebook.de itp. kierują na facebook.com

Tak samo jak w przypadku aliasu pocztowego, aby ustawić alias domeny najlepiej poszukać instrukcji na stronie firmy obsługującej nasze domeny internetowe.

Alias bankowy

Alias dotyczy także bankowości elektronicznej, a jest to nasz własny identyfikator służący do logowania do serwisu. Decydując się na zastosowanie go nie musimy pamiętać długiego ciągu cyfr, który otrzymujemy na początku. Wystarczy, że zamiast tego wymyślimy sobie swój własny NICK i będziemy używać go do logowania. Ten jednak nie może być obojętnie jaki, banki zazwyczaj mają swoje własne wymagania w tej kwestii. Najczęściej dotyczą określonej ilości znaków, minimalnej ilości liczb itd.

Moja opinia 🙂

Przeciętny użytkownik nie znajdzie wielu zastosowań dla aliasów, ponieważ są mu zbędne. Za to mając firmę, albo po prostu odbierając dużo korespondencji sprawa wygląda nieco inaczej. W takim wypadku warto pokusić się i spróbować je wykorzystywać co usprawni pracę i pozwoli utrzymać większy porządek w wiadomościach.

Korzystacie z aliasów? Przydają się?

Podzielcie się opinią w komentarzu.

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: