kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

9 wskazówek dotyczących pracy w domu, które mogą pomóc w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w 2023 roku

Jedną z największych zalet pracy zdalnej jest większa elastyczność. Dzięki możliwości pracy zdalnej pracownicy mogą to wykorzystać, pracując z domu i tworząc elastyczny grafik, aby zająć się pracą i obowiązkami osobistymi.

Ale z tą elastycznością czasami wiąże się zwiększone ciśnienie. Jeśli pracujesz w nietradycyjnych godzinach lub jeśli nie spotykasz się codziennie z kolegami z zespołu, możesz odczuwać presję, aby spędzać więcej czasu online i pracować niż w innym przypadku w biurze. A bez współpracowników, którzy będą przypominać o robieniu przerw, zjedzeniu lunchu i wyjściu z biura na cały dzień, pracownicy zdalni mogą pracować w dodatkowych godzinach i nie mieć tyle wolnego czasu, ile mieliby w innym przypadku.

Poznaj najwyżej ocenianą kamerę konferencyjną 360° Meeting Owl! Zobacz to w akcji →
W tym poście przedstawimy kilka pomocnych wskazówek dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dla pracowników zdalnych. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracować w domu, czy jesteś profesjonalistą w zakresie pracy zdalnej, te wskazówki pomogą Ci zachować produktywność w pracy, a jednocześnie codziennie zostawić czas dla przyjaciół, rodziny i osobistych zainteresowań.

Czym jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym?

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to termin używany do opisania, w jaki sposób pracownicy rozdzielają swój czas między obowiązki zawodowe i osobiste. Kiedy ktoś ma dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, jest w stanie przeznaczyć swój czas, aby nie przepracować i skupić się na innych aspektach swojego życia, takich jak rodzina, przyjaciele, hobby lub zajęcia towarzyskie.

Dlaczego równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest ważna?

Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym ma negatywny wpływ na zdrowie i szczęście pracowników. Stają się bardziej zestresowani i czują się mniej kontrolowani w pracy i życiu osobistym. Ci, którzy mają dobrą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, są często szczęśliwsi i mniej zestresowani. Kiedy jesteś szczęśliwszy, masz większą motywację, produktywność i lepszą pracę.

Pracownicy zdalni wymieniają lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym jako główny powód, dla którego pracują zdalnie. Mają autonomię w organizowaniu swojego dnia pracy, aby mogli być jak najbardziej produktywni, efektywnie wykonywać swoje zadania i mieć czas na zajęcia poza pracą.

Jak zrównoważyć pracę i życie

Znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym polega na ustaleniu priorytetów. Planowanie i tworzenie harmonogramów, zarządzanie czasem, narzędzia do komunikacji i techniki produktywności pomagają w zarządzaniu dniem pracy, dzięki czemu można szybciej wykonać zadania z listy rzeczy do zrobienia. Oto kilka wskazówek dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, które pomogą zachować zdrowe relacje między życiem zawodowym i osobistym.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym Praca zdalna

 1. Ustal harmonogram i staraj się go trzymać.
  Kiedy masz swobodę pracy z dowolnego miejsca, czasami możesz mieć wrażenie, że musisz być dostępny i online w każdej chwili. A jeśli pracujesz według innego harmonogramu niż reszta zespołu, ta elastyczność może czasami prowadzić do braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Jeśli pracujesz zdalnie, spróbuj ustalić harmonogram i trzymać się go. Będzie to pomocne dla Twojego zespołu i dla Twojego poczucia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym: W ten sposób Twój zespół będzie dokładnie wiedział, kiedy może, a kiedy nie może się z Tobą skontaktować, a Ty będziesz mógł zaplanować osobiste zajęcia w ciągu dnia poza pracą, wstawać i kłaść się spać o tej samej porze każdego dnia oraz pracować odpowiednią liczbę godzin.

Jeśli regularnie pojawiają się sytuacje, które wymagają wcześniejszego logowania lub pozostawania online później niż te godziny, może to być dobra zachęta do zmiany godzin pracy, aby być dostępnym w tym czasie, pamiętając jednocześnie o korzystaniu z danych osobowych czas na doładowanie.

 1. Użyj narzędzi komunikacyjnych, aby wykazać swoje godziny online i offline.
  Po ustaleniu dziennego harmonogramu, który ma sens dla Ciebie i Twojego zespołu, użyj różnych narzędzi, aby opublikować ten harmonogram, aby członkowie zespołu w różnych lokalizacjach i strefach czasowych byli uważni i szanowali ten czas.

Aby pomóc Ci zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, praca w domu może obejmować ustawienie dostępności Slack-luźny czas, dzięki czemu nie będziesz otrzymywać powiadomień przed lub po określonej porze dnia, a także możesz wskazać godziny pracy w Kalendarzu Google, aby automatycznie odrzucać wydarzenia odbywające się poza Twoim planem dnia. Publikując Twoje godziny pracy, Twoi współpracownicy będą bardziej uważać na Twój prywatny czas i być może wyślą Ci e-mail lub umówią się na spotkanie z Tobą, zamiast wysyłać Ci lawinę Slacków wcześnie rano lub w środku nocy, gdzie pracujemy.

 1. Korzystaj z osobistych spraw lub zajęć, aby robić sobie przerwy w ciągu dnia.
  Jedną z zalet pracy zdalnej jest większa produktywność. Bez dojazdów do pracy, chodzenia po biurze lub rozmów w biurze możesz poświęcić więcej czasu na pracę. To powiedziawszy, monotonia i samotność pracy zdalnej mogą czasami powodować samotność i sprawić, że poczujesz się, jakbyś nie miał ani minuty dla siebie podczas pracy.

Zamiast tego, aby pomóc Ci zrównoważyć pracę i życie osobiste, możesz wykorzystać osobiste sprawunki, aby przerwać dzień, gdy potrzebujesz kilku minut z dala od biurka lub komputera. W ten sposób będziesz mógł robić przerwy w pracy, które są nadal produktywne i pomogą Ci wykonać osobiste zadania, dzięki czemu będziesz mógł spędzać czas offline, ćwicząc, gotując lub relaksując się, zamiast spieszyć się, aby załatwić sprawy tak, jakbyś musisz, jeśli pracowałeś w biurze.

 1. Zaplanuj godziny po pracy, aby pomóc zrównoważyć zmęczenie pracą.
  Jeśli przestrzeń życiowa i miejsce do pracy znajdują się w tym samym miejscu, może być trudno oderwać się od pracy pod koniec dnia, nawet jeśli zamknąłeś laptopa i się wylogowałeś. Czasami może się wydawać, że nie ma powodu, aby wylogowywać się o określonej godzinie, jeśli już pracujesz w biurze domowym.

W tym celu, jeśli jesteś pracownikiem zdalnym, który szuka nieco większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zaplanuj godziny po pracy i trzymaj się ich. Niezależnie od tego, czy plany obejmują drinki happy hour z przyjacielem, czy udział w zajęciach fitness, jeśli masz gdzieś być pod koniec dnia pracy, będziesz bardziej skłonny do podpisania umowy i rzucenia pracy.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym Praca z domu

Powyższe wskazówki dotyczące równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dotyczą również osób pracujących w domu, ale poniższe wskazówki są przeznaczone w szczególności dla pracowników elastycznych, którzy spędzają część czasu pracy w biurze, a część czasu pracy w domu.

 1. Przygotuj się do pracy tak samo, jak do biura.
  Kiedy pracujesz z domu, nie musisz spieszyć się rano w taki sam sposób, jak wtedy, gdy idziesz do pracy w biurze. Ale zamiast poświęcać czas, który normalnie spędzasz na dojazdach, na dodatkowe pół godziny drzemki w budziku, przygotuj się na dzień tak, jak zwykle. Weź prysznic, zrób kawę i śniadanie i ubierz się. W ten sposób obudzisz się i przygotujesz mentalnie do produktywności i ciężkiej pracy, nawet jeśli nie siedzisz przy swoim zwykłym biurku, i będziesz mniej kuszony, by odpocząć, spędzając czas na kanapie lub czując się sennym w połowie w ciagu dnia.
 2. Pracuj w miejscu innym niż reszta domu.
  Jeśli chodzi o przygotowanie się do produktywnego dnia pracy w domu, możesz przygotować się na produktywny dzień, jeśli wybierzesz odpowiednią przestrzeń do pracy.

Praca w domu może być o wiele bardziej rozpraszająca niż praca w biurze. Po pierwsze, jesteś sam, bez

współpracowników w pobliżu, którzy motywowaliby Cię do pozostania produktywnym i zajętym. Po drugie, twój dom oferuje więcej rzeczy do zrobienia niż biuro. Jeśli pracujesz na kanapie, na której zwykle oglądasz swój ulubiony serial kryminalny, możesz rozpraszać się w połowie dnia. Jeśli pracujesz przy stole w jadalni, który jest pokryty praniem, które należy odłożyć, możesz to zrobić zamiast pracować.

Zamiast tego pracuj w schludnym i wolnym od bałaganu miejscu w domu, które jest specjalnie przeznaczone do pracy. Może to jest Twoje domowe biuro, biurko lub lobby Twojego apartamentowca. Wybierz miejsce, w którym możesz produktywnie pracować, i oddziel tę przestrzeń od innych części domu, aby móc odłączyć się od pracy, gdy skończysz.

 1. Nie odwołuj ani nie przesuwaj żadnych spotkań.
  Nie wykorzystuj pracy zdalnej jako wymówki, by być mniej produktywnym. Możesz ulec pokusie przeniesienia spotkań, aby móc je zorganizować, gdy jesteś w biurze, ale może to tylko sprawić, że Twój następny dzień w pracy będzie trudniejszy, jeśli przeładujesz swój harmonogram. Zamiast tego użyj narzędzi do wideokonferencji, aby organizować spotkania na żywo z domu, aby nadążyć za obciążeniem pracą, nawet jeśli korzystasz z pracy z domu.
 2. Zjedz porządny obiad.
  Kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować w domu, w pełni wykorzystywałem pracę kilka kroków od lodówki i spędzałem te dni na jedzeniu przekąsek. I choć było to pyszne, nie zawsze było dobre dla mojej produktywności lub poczucia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

W biurze możesz czuć się bardziej zobowiązany do zrobienia odpowiedniej przerwy na lunch w środku dnia przez 30 minut lub godzinę, ale kiedy pracujesz w domu, nie ma współpracowników ani kawiarni, które by ci o tym przypominały. Rezerwując sobie czas na lunch, niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu, będziesz mógł zrobić sobie odpowiednią przerwę w pracy, aby się odżywić i naładować baterie na resztę popołudnia.

 1. Idź na spacer.
  Wstań i wyjdź na zewnątrz, nawet jeśli to tylko na pięć minut. Możesz wstać, przeciągnąć się i otrzymać szybką dawkę witaminy D. Wyjdź na spacer z psem, pospaceruj po okolicy lub odwiedź swój ulubiony park podczas przerwy na lunch. Bez względu na to, co wybierzesz, po powrocie do swojego biurka będziesz pełen energii i gotowy do zajęcia się resztą listy rzeczy do zrobienia.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, bez względu na to, gdzie pracujesz zdalnie.

DeFi – Rewolucja w Świecie Inwestycji Dostępna dla Każdego

Zasiłki dla bezrobotnych

Refundacja kosztów zatrudnienia- JAK

Dogry.pl – opis serwisu i czy warto

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: