kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

BlaBlaCar – jak działa serwis i czy warto?

Podróżowanie samochodem na własną rękę to kosztowne zajęcie – szczególnie, jeśli trzeba pokonać większą odległość. Dlatego coraz bardziej popularne są rozwiązania umożliwiające obniżenie wydatków na transport. Jednym z nich jest carpooling, czyli dzielenie się samochodem z innymi pasażerami, którzy podróżują w tym samym kierunku. Wystarczy znaleźć kilka chętnych osób, aby móc zauważalnie zmniejszyć koszty przejazdu. Warto podkreślić, że w erze internetu znalezienie współtowarzyszy do jazdy jest stosunkowo proste, ponieważ istnieją specjalne strony internetowe, które ułatwiają organizację carpoolingu, takie jak np. BlaBlaCar. Jak działa ta usługa i czy warto z niej korzystać?

Co to jest BlaBlaCar?

To największy na świecie serwis łączący osoby chcące podróżować razem. Założony został przez Frédérica Mazzellę we Francji w 2006 roku i od tamtej pory rozszerzył swoją działalność na 22 kraje, w tym Polskę od 2012 roku.

Jak skorzystać z BlaBlaCar?

Korzystanie z tego serwisu jest łatwe i intuicyjne, a aplikacja mobilna dodatkowo ułatwia sprawę. Warto zainstalować ją na telefonie, jeśli planujemy regularne podróże.

Nie ważne czy szukamy transportu, czy też posiadamy samochód i chcemy podzielić się wolnymi miejscami, przed rozpoczęciem korzystania z BlaBlaCar musimy utworzyć konto. Rejestracja jest łatwa i szybka, a do stworzenia konta możemy wykorzystać swoje dane z Facebooka lub podać adres e-mail oraz numer telefonu.

Jak skorzystać z BlaBlaCar i zamówić przejazd?

Aby znaleźć przejazd w tym samym kierunku wystarczy:

wejść na stronę internetową lub uruchomić aplikację,

wpisać miasto początkowe i docelowe,

wybrać datę i ilość potrzebnych miejsc,

wybrać osobę, z którą chcemy się zabrać, zarezerwować przejazd (lub skontaktować się z kierowcą w przypadku pytań), przyjść na umówione miejsce o określonej godzinie.

Co zrobić, aby zaoferować przejazd w BlaBlaCar

Jeśli mamy wolne miejsca w samochodzie i chcielibyśmy zaoferować przejazd, należy przejść przez kilka kroków:

  1. Kliknąć przycisk “opublikuj przejazd”.
  2. Wpisać miejscowość początkową i docelową oraz liczbę wolnych miejsc.
  3. Zaznaczyć trasę przejazdu.
  4. Opcjonalnie podać planowane przystanki, aby zachęcić więcej pasażerów.
  5. Uzupełnić datę i godzinę wyjazdu.
  6. Wybrać sposób rezerwacji (automatyczny lub ręczny).
  7. Ustawić cenę za przejazd.
  8. Określić, czy przewidujemy powrót.
  9. Czekać na zgłoszenia i zabrać pasażerów z ustalonego miejsca.

Jak skontaktować się z kierowcą Najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem kontaktu z kierowcą jest wbudowany w aplikację mobilną BlaBlaCar wewnętrzny komunikator. Niemniej jednak, zaglądając na profil kierowcy, możemy znaleźć jego numer telefonu, co pozwoli nam na napisanie wiadomości tekstowej lub rozmowę telefoniczną. Czasami w ten sposób łatwiej ustalić szczegóły dotyczące przejazdu lub nawet uzgodnić odbiór z miejsca innego niż początkowo podane.

Opłaty za BlaBlaCar

Serwis BlaBlaCar jest dostępny za darmo, ale za przejazdy oczywiście musimy zapłacić. Wysokość opłaty zależy od kierowcy, jednak w Polsce rekomendowana cena to 13 groszy za 1 kilometr trasy za 1 miejsce. Ważne jest, aby zauważyć, że cena nie może przekroczyć ustalonego przez firmę maksimum, ponieważ serwis BlaBlaCar ma na celu dzielenie kosztów, a nie zarabianie pieniędzy.

Dodatkowo, w przypadku rezerwacji przejazdu, musimy liczyć się z opłatą serwisową, która jest uzależniona od kosztów przejazdu.

Wspólne przejazdy a kwestie podatkowe

Niektórzy kierowcy mogą mieć pytania odnośnie podatków i zastanawiać się, czy powinni rozliczyć się z otrzymanych pieniędzy. Chociaż opłata jest pobierana za transport, zgodnie z regulaminem celem przejazdu nie jest wyłącznie zabranie pasażerów. W związku z tym kierowcy nie mogą otrzymać zapłaty większej, niż faktycznie poniesione koszty przejazdu (np. paliwo, opłaty drogowe itp.). W tej sytuacji nie ma żadnego zysku, a zatem nie ma obowiązku odprowadzania podatku.

Oceny w BlaBlaCarze

W BlaBlaCarze działa system ocen, który umożliwia użytkownikom wystawienie opinii o sobie nawzajem. System ten dotyczy zarówno kierowców, jak i pasażerów i można go wykorzystać nawet w przypadku, gdy nie doszło do faktycznego przejazdu, a jedynie została dokonana rezerwacja.

Dzięki temu systemowi łatwiej można ocenić, czy dana osoba jest godna zaufania, co jest szczególnie ważne w przypadku planowania ważnych podróży. Nikt nie chciałby przecież dowiedzieć się w ostatniej chwili, że kierowca nie pojawi się na umówione spotkanie.

Warto zauważyć, że system ocen działa w obie strony, co oznacza, że pasażerowie także są oceniani przez kierowców. Pasażerowie ryzykują więcej, ponieważ w przypadku nieodpowiedzialnego kierowcy mogą pozostać bez transportu. Natomiast kierowcy z własnym samochodem mają większą swobodę wyboru, a jedynym skutkiem może być nieco wyższa cena przejazdu.

Jednak opinie o zabieranych osobach są ważne, ponieważ nikt nie chce mieć do czynienia ze spóźnialskimi i nieodpowiedzialnymi pasażerami. Ponadto niektórzy mogą mieć problemy z dostosowaniem się do zasad obowiązujących w samochodzie.

Pozytywne oceny zwiększają szanse kierowcy na znalezienie chętnych do wspólnego przejazdu, a pasażerowi na znalezienie kierowcy, który go zabierze.

Ważne jest również to, że druga osoba nie zobaczy otrzymanej oceny, dopóki sama nie wystawi oceny drugiej osobie.

Jak uniknąć oszustw w BlaBlaCar?

Podobnie jak w przypadku korzystania z innych serwisów internetowych, również w BlaBlaCar warto zachować szczególną ostrożność. Niestety, w sieci nie brakuje oszustów, którzy chcą wykorzystać naiwność innych użytkowników.

Warto uważać na sytuacje, gdy ktoś kontaktuje nas poza komunikatorem serwisu, np. przez WhatsApp, i proponuje podejrzane linki do dokonania rezerwacji lub płatności. Takie zachowanie jest niepokojące i może wskazywać na próbę oszustwa, którego celem jest wyłudzenie danych naszej karty kredytowej lub debetowej.

Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze warto korzystać z oficjalnych kanałów komunikacji oferowanych przez serwis. Dodatkowo, należy być ostrożnym przy dokonywaniu płatności i upewnić się, że transakcja jest bezpieczna i zabezpieczona protokołem SSL.

Pamiętajmy, że świadomość zagrożeń jest kluczowa w zapobieganiu oszustwom. W razie wątpliwości lub podejrzeń o nieprawidłowości, zawsze warto skonsultować się z działem obsługi klienta serwisu.

Podsumowanie i opinie o BlaBlaCar

Podobnie jak wiele innych usług, BlaBlaCar oferuje wiele korzyści dla swoich użytkowników. Dzięki temu, że podróżujemy w grupie, oszczędzamy pieniądze, a także dbamy o środowisko, ponieważ przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Serwis BlaBlaCar jest bardzo popularny i ceniony przez użytkowników, co potwierdza jego skuteczność.

Interfejs BlaBlaCar jest prosty w obsłudze i pozwala na łatwe wyszukiwanie podróżujących w tym samym kierunku. Dzięki temu, organizacja podróży jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. BlaBlaCar posiada również system oceniania użytkowników, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zaufania między pasażerami i kierowcami.

Jeśli macie doświadczenia z BlaBlaCar, podzielcie się nimi w komentarzu. Wasze opinie mogą być cenną wskazówką dla innych użytkowników.

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: