kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

Home office – co to jest i kto może tak pracować?

home officeWspółcześnie, wiele firm oferuje pracownikom możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w domu, czyli w formie tzw. pracy zdalnej lub home office. Choć ten sposób wykonywania pracy był już wcześniej praktykowany, to dopiero pandemia koronawirusa w 2020 roku przyspieszyła jego rozwój i stał się on niejako normą w wielu branżach. Obecnie, mimo znoszenia ograniczeń, wiele firm nadal pozostaje przy takiej formie pracy. Warto zatem dowiedzieć się, czym dokładnie jest home office oraz jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, pracując w ten sposób.

 

 

Home office – co to jest?

Praca w home office, czyli praca zdalna lub telepraca, polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych w miejscu poza siedzibą firmy. Chociaż termin ten wywodzi się z języka angielskiego i dosłownie oznacza “biuro w domu”, to w rzeczywistości oznacza on pracę wykonywaną w dowolnym miejscu, np. na działce czy nad morzem. Co ważne, praca ta nie musi być realizowana jedynie w miejscu zamieszkania, mimo mylącej nazwy. Wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom taką formę pracy, która staje się coraz popularniejsza zwłaszcza po pandemii, która wpłynęła na zmianę sposobu wykonywania obowiązków zawodowych.

Kto może pracować w trybie home office

Home office, choć może nie być dostępny dla wszystkich zawodów, to dla niektórych jest idealnym rozwiązaniem. Praca zdalna jest szczególnie polecana dla copywriterów, którzy piszą teksty na zlecenie, grafików, którzy tworzą różnego rodzaju obrazy i wizytówki, pozycjonerów, którzy zajmują się pozycjonowaniem stron internetowych, programistów, którzy piszą kod oprogramowania, księgowych oraz tłumaczy. Oczywiście, istnieje wiele innych zawodów, które można wykonywać w trybie home office, jednak te wymienione powyżej to najczęściej wybierane przez osoby zainteresowane pracą zdalną. Często decydują się oni na pracę jako freelancerzy, czyli wolni strzelcy.

Kto ma prawo do okazjonalnej pracy zdalnej?

Home office - jak go przetrwać (i nie zwariować) - EEngineKażdy pracownik ma prawo do czasowej pracy zdalnej przez maksymalnie 24 dni w ciągu roku kalendarzowego, ale tylko w sytuacjach uzasadnionych, np. kiedy potrzebuje opiekować się członkiem rodziny. Oczywiście, praca zdalna musi być możliwa do wykonania w danym rodzaju pracy. Jeśli pracodawca odmawia zezwolenia na pracę zdalną, jest zobowiązany poinformować pracownika o powodach takiej decyzji w ciągu 7 dni roboczych od momentu złożenia przez niego wniosku.

 

 

Komu pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej:

Pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej pracownikom, którzy z uwagi na swój stan zdrowia lub sytuację życiową wymagają pracy zdalnej. Należą do nich m.in. osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży, osoby opiekujące się chorym członkiem rodziny lub dzieckiem, które uczy się zdalnie lub nie ma opieki w przedszkolu lub szkole. W takich sytuacjach pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zezwolenia na pracę zdalną.

Plusy home office

Praca w trybie home office niesie ze sobą wiele korzyści i plusów, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Oto niektóre z nich:

 1. Wygoda i oszczędność czasu: Pracownik nie musi dojeżdżać do biura, co oszczędza czas i pieniądze na dojazdy. Praca w zaciszu domowym pozwala również na uniknięcie codziennych korków i hałasu związanych z dojazdem do pracy.
 2. Większa swoboda i elastyczność: Praca zdalna pozwala pracownikowi na większą swobodę w organizacji czasu pracy, co często przekłada się na wyższą produktywność. Pracownik może dostosować swoje godziny pracy do swojego trybu życia, co pozwala na lepsze pogodzenie pracy i życia prywatnego.
 3. Oszczędność kosztów: Praca zdalna eliminuje koszty związane z wynajmem biura, utrzymaniem infrastruktury biurowej, a także koszty związane z wyżywieniem poza domem.
 4. Wysoka efektywność: Badania pokazują, że pracownicy pracujący w trybie home office są bardziej skupieni i produktywni. Praca w spokojnej atmosferze domowego biura pozwala na skupienie się na zadaniach bez rozproszeń.
 5. Lepsze samopoczucie: Praca w domowym zaciszu pozwala pracownikom na większe poczucie prywatności i swobody, co często przekłada się na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
 6. Ekologia: Praca zdalna przyczynia się również do ochrony środowiska, ponieważ eliminuje potrzebę dojazdów samochodem do pracy.

To tylko niektóre z plusów związanych z pracą zdalną. Warto jednak pamiętać, że praca w trybie home office wymaga samodyscypliny, odpowiedzialności oraz odpowiedniego podejścia do organizacji czasu pracy.

Korzyści dla pracodawcy

Pracodawcy mogą czerpać wiele korzyści z umożliwienia pracownikom pracy zdalnej. Jednym z najważniejszych aspektów jest zmniejszenie kosztów, które zwykle wynikają z wynajmu biur, zorganizowania miejsca pracy, płacenia za media oraz zakupu produktów spożywczych, takich jak kawa czy herbata.BIURKO KOMPUTEROWE POD LAPTOPA HOME OFFICE 100 cm - 12131941927 - oficjalne archiwum Allegro

Innym plusem pracy zdalnej jest łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, ponieważ położenie zamieszkania pracowników nie jest już tak ważne, jak w przypadku pracy stacjonarnej. Dzięki temu pracodawcy mają większy wybór wśród potencjalnych pracowników, a ci z kolei mają większą swobodę w wyborze miejsca zamieszkania.

Ponadto, firmy, które pozwalają na pracę zdalną, mają często lepszy wizerunek, ponieważ są uważane za bardziej nowoczesne i elastyczne, co może przyciągać potencjalnych pracowników oraz konsumentów. Dodatkowo, umożliwienie pracownikom pracy zdalnej może zwiększyć zadowolenie z pracy i poprawić wyniki firmy, co przekłada się na korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.

Zagrożenia wynikające z pracy zdalnej

Praca zdalna może przynosić wiele korzyści, ale może też wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla pracowników, takie jak:Zarabianie i zdalna praca w domu

 1. Izolacja społeczna – praca zdalna może prowadzić do izolacji społecznej, ponieważ pracownik może mieć mniej kontaktów z innymi ludźmi. Brak interakcji z kolegami i przełożonymi może wpłynąć negatywnie na motywację i samopoczucie pracownika.
 2. Brak równowagi między pracą a życiem prywatnym – praca zdalna może prowadzić do trudności w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Pracownicy mogą mieć trudności z oddzieleniem pracy od życia prywatnego, co prowadzi do nadmiernego stresu i wypalenia zawodowego.
 3. Trudności z komunikacją – praca zdalna może prowadzić do trudności w komunikacji, ponieważ pracownicy muszą polegać na komunikacji elektronicznej, a nie na bezpośredniej komunikacji werbalnej. Może to prowadzić do nieporozumień i braku jasności w komunikacji.
 4. Problemy z motywacją i produktywnością – praca zdalna może prowadzić do trudności z motywacją i produktywnością, ponieważ pracownik może mieć trudności z utrzymaniem skupienia i dyscypliny, co wpłynie na jakość i ilość pracy.
 5. Brak odpowiedniego wyposażenia – praca zdalna wymaga odpowiedniego wyposażenia, takiego jak ergonomiczne krzesło i biurko, a także stabilnego połączenia internetowego. Brak odpowiedniego wyposażenia może prowadzić do problemów z zdrowiem i braku wydajności.
 6. Bezpieczeństwo danych – praca zdalna może prowadzić do zagrożeń dla bezpieczeństwa danych firmy, ponieważ pracownik może korzystać z niezabezpieczonych urządzeń i sieci, co zwiększa ryzyko cyberataków i wycieku poufnych informacji.

Wszystkie te zagrożenia można jednak zminimalizować poprzez odpowiednie planowanie, komunikację i szkolenia dla pracowników pracujących zdalnie.

Jak pracować na home office efektywnie

Praca zdalna, zwłaszcza w trybie home office, wymaga od pracowników dużej dyscypliny i samodyscypliny. Aby pracować efektywnie na home office, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 1. Stwórz wygodne i ergonomiczne miejsce pracy – wygodne krzesło, odpowiednio ustawione biurko oraz dobry sprzęt komputerowy to kluczowe elementy skutecznego home office. Pamiętaj, że miejsce pracy powinno być dobrze oświetlone i przewiewne.
 2. Zachowaj regularne godziny pracy – ustal stałe godziny pracy, tak jakbyś pracował w biurze. To pomoże Ci w utrzymaniu regularności i wydajności. Trzymaj się swojego planu dnia, ale pamiętaj też o krótkich przerwach, w trakcie których możesz zrobić sobie kawę lub zjeść posiłek.
 3. Planuj swoje zadania – przed rozpoczęciem pracy warto zaplanować, co chcesz zrobić w ciągu dnia. Napisz listę zadań do wykonania, ustal ich priorytety i planuj czas potrzebny na każde z nich. Takie podejście pozwoli Ci na efektywną pracę bez zbędnego stresu.
 4. Unikaj rozpraszaczy – pracując w domu, możesz być narażony na wiele rozpraszaczy, takich jak telewizja, internet czy sprzątanie. Unikaj tych czynności w trakcie pracy. Jeśli potrzebujesz zrobić sobie przerwę, zrób to celowo i zdecydowanie.
 5. Utrzymuj kontakt z zespołem – kontakt z zespołem jest kluczowy, aby zachować poczucie wspólnoty i zaangażowania w projekt. Regularne spotkania online i rozmowy z kolegami pozwolą Ci lepiej czuć się w pracy i zrozumieć, co dzieje się w firmie.
 6. Zadbaj o siebie – praca zdalna może być stresująca, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. W ciągu dnia rób przerwy na wypicie herbaty lub kawy, spaceruj po domu, a po pracy rób coś dla siebie, np. zajmij się swoim hobby.

Pracując zdalnie na home office, warto pamiętać o wyznaczaniu sobie celów, planowaniu i organizacji pracy oraz dbaniu o swoje samopoczucie. Dzięki tym krokom będziesz w stanie skutecznie i wydajnie pracować na home office.

Kto ponosi koszty podczas pracy na home office?

Kwestia ponoszenia kosztów związanych z pracą na home office jest zależna od umowy między pracownikiem a pracodawcą oraz od lokalnych przepisów prawa pracy.

W niektórych krajach, np. w Polsce, pracodawca ponosi koszty związane z wyposażeniem stanowiska pracy w domu, takie jak sprzęt komputerowy czy meble biurowe, jeśli nie ma możliwości pracy na terenie firmy.

Jeśli pracownik korzysta z własnego sprzętu, to zazwyczaj ponosi koszty związane z jego eksploatacją, takie jak zużycie energii elektrycznej, internetu czy telefonu. Jednak w niektórych przypadkach pracodawca może pokryć część lub całość tych kosztów, jeśli zostało to wcześniej uzgodnione między stronami umowy.

Warto pamiętać, że koszty związane z pracą zdalną są kwestią, która powinna zostać uregulowana w umowie między pracownikiem a pracodawcą. Dlatego przed rozpoczęciem pracy na home office warto dokładnie przejrzeć warunki umowy i omówić z pracodawcą wszelkie kwestie związane z kosztami.

Jak znaleźć pracę z takim trybem?

Istnieją różne sposoby na znalezienie pracy, która oferuje pracę w trybie zdalnym, a jednym z najskuteczniejszych jest korzystanie z internetu.

Poniżej przedstawiam kilka sposobów na znalezienie pracy zdalnej:

 1. Portale ogłoszeniowe – na takich portalach jak Indeed, LinkedIn czy Pracuj.pl można wyszukiwać oferty pracy zdalnej. Warto ustawić odpowiednie kryteria wyszukiwania, aby łatwiej znaleźć oferty, które odpowiadają Twoim umiejętnościom i oczekiwaniom.
 2. Platformy dla freelancerów – na takich platformach jak Upwork, Freelancer czy Fiverr można znaleźć zlecenia na prace zdalne w różnych branżach. Warto założyć profil i regularnie przeglądać dostępne oferty.
 3. Strony firm – wiele firm ogłasza na swoich stronach internetowych oferty pracy w trybie zdalnym. Warto przejrzeć strony firm, które interesują nas jako pracodawcy i sprawdzić, czy poszukują pracowników zdalnych.
 4. Grupy i fora internetowe – w internecie istnieją grupy i fora, które skupiają osoby poszukujące pracy zdalnej lub oferujące taką pracę. Warto dołączyć do takich grup i regularnie przeglądać dostępne oferty.
 5. Polecania – warto rozmawiać z osobami, które pracują zdalnie lub znają kogoś, kto oferuje pracę w trybie zdalnym. Często to właśnie polecania są skutecznym sposobem na znalezienie pracy.

Warto pamiętać, że praca zdalna nie jest dla każdego i wymaga specyficznych umiejętności, takich jak samodyscyplina, umiejętność organizacji czasu pracy czy skuteczna komunikacja online. Dlatego przed aplikowaniem na oferty pracy zdalnej warto dobrze się zastanowić, czy taki tryb pracy odpowiada naszym potrzebom i umiejętnościom.

Kontrola podczas home office

Kontrola podczas pracy zdalnej może być trudniejsza niż w przypadku pracy stacjonarnej. Jednocześnie, pracodawcy wciąż muszą zapewnić, że praca jest wykonywana zgodnie z wymaganiami i standardami firmy. W tym celu mogą stosować różne metody kontroli, takie jak:

 1. Określenie jasnych celów i wyników – pracodawcy mogą określić cele i wyniki, które muszą zostać osiągnięte przez pracowników zdalnych. W ten sposób pracownicy wiedzą, czego od nich oczekuje się i jakie wyniki powinni dostarczyć, co ułatwia kontrolę efektywności ich pracy.
 2. Regularne spotkania i raportowanie – regularne spotkania online między pracownikami zdalnymi a przełożonymi oraz raportowanie postępów pracy mogą pomóc w monitorowaniu pracy i zapewnieniu, że praca jest wykonywana zgodnie z oczekiwaniami. Pracownicy mogą przedstawiać swoje postępy i raportować o wykonanej pracy, co pomaga przełożonym ocenić efektywność pracy.
 3. Używanie specjalistycznego oprogramowania – istnieją różne programy i narzędzia, które pozwalają na monitorowanie pracy pracowników zdalnych, na przykład narzędzia do monitorowania czasu pracy lub narzędzia do śledzenia postępów pracy.
 4. Zapewnienie odpowiednich narzędzi i sprzętu – pracodawcy powinni zapewnić pracownikom zdalnym odpowiednie narzędzia i sprzęt, takie jak programy komputerowe, dostęp do sieci VPN czy sprzęt do pracy zdalnej, aby zapewnić im odpowiednie warunki do pracy i umożliwić kontrolę postępów pracy.

Warto jednak pamiętać, że kontrola nie powinna wpływać negatywnie na pracowników zdalnych i ich motywację do pracy. Pracodawcy powinni stosować kontrolę umiejętnie, by uniknąć konfliktów i utraty zaufania między pracodawcą a pracownikami zdalnymi.

Home office – Opinia

Praca zdalna, czyli home office, ma swoje zalety i wady. W przypadku osób dobrze zorganizowanych, samodzielnych i dyscyplinowanych może być to bardzo efektywna forma pracy. Jednak niektórym może brakować kontaktu z ludźmi i motywacji do pracy, co może wpłynąć negatywnie na ich produktywność. Ostatecznie, home office to wybór indywidualny i należy go ocenić w kontekście swoich potrzeb i preferencji.

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: