kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

Stablecoin – co to jest stablecoin i jak działa?

Kursy kryptowalut zmieniają się dynamicznie, co przyciąga niektórych inwestorów i odstrasza innych. Jednak nie wszystkie kryptowaluty podlegają takim dużym zmianom cenowym. Istnieją stabilne kryptowaluty, zwane stablecoinami, które charakteryzują się mniejszą zmiennością kursu. Warto poznać te kryptowaluty i dowiedzieć się, w jaki sposób są wykorzystywane w praktyce.Stablecoiny | ethereum.org

Stablecoin – co to?

Stablecoin to rodzaj kryptowaluty, która jest powiązana z innym aktywem znajdującym się w obiegu, takim jak pieniądz fiducjarny (najczęściej dolar amerykański lub euro), towary (takie jak złoto, srebro lub ropa naftowa) lub inne kryptowaluty. Dzięki temu zabezpieczeniu wartość stablecoinów zwykle charakteryzuje się niską zmiennością cenową, choć są wyjątki od tej reguły.

Rodzaje stablecoinów

Stablecoiny to kryptowaluty, których wartość jest silnie związana z innym aktywem, takim jak pieniądz fiducjarny, towar lub inna kryptowaluta. Obecnie na rynku istnieje wiele stablecoinów, które różnią się między sobą sposobem działania. Ważnym czynnikiem jest sposób zabezpieczenia środków inwestorów, co wpływa na ich bezpieczeństwo. Możemy wyróżnić stablecoiny z pokryciem w walucie tradycyjnej lub towarze, działające na bazie innych kryptowalut oraz algorytmiczne.

Czym się charakteryzują stablecoiny i jak działają ?

Stablecoin z pokryciem w walucie tradycyjnej i surowcach

Stablecoiny, które są najbardziej popularne, charakteryzują się tym, że ich wartość jest powiązana z walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański. Ich kurs jest ustalany na poziomie 1:1, co oznacza, że jedna jednostka stablecoina jest warta tyle samo co jeden dolar. Emitenci muszą przechowywać odpowiednią ilość waluty fiat na kontach bankowych, aby utrzymać stabilny kurs. Jeśli chcą zwiększyć ilość stablecoinów w obiegu, muszą zwiększyć swoje rezerwy, a jeśli chcą zmniejszyć ich ilość, muszą odkupić stablecoiny i zwrócić środki w walucie fiat. Stablecoiny powiązane z surowcami działają na tej samej zasadzie, ale ich rezerwę stanowią surowce, takie jak złoto czy srebro, przechowywane w skarbcach.

Stablecoiny oparte o inne kryptowaluty

Stablecoiny, które mają pokrycie w innych kryptowalutach, również powinny odzwierciedlać wartość waluty tradycyjnej, np. dolara lub euro. Jednak w odróżnieniu od stablecoinów z pokryciem fiatowym, są one zdecentralizowane, co oznacza, że nie ma jednej osoby czy instytucji odpowiedzialnej za emisję i kontrolę rezerw walutowych. Zamiast tego, ich wartość jest zabezpieczona za pomocą innych kryptowalut, takich jak Bitcoin lub Ethereum. Jedna jednostka stablecoina może być zabezpieczona kryptowalutami o dwukrotnie większej wartości, aby zminimalizować ryzyko związane z dużymi zmianami kursów.

Stablecoin algorytmiczny

Stablecoiny algorytmiczne, w przeciwieństwie do tych zabezpieczonych rzeczywistymi towarami lub kryptowalutami, polegają na specjalnych algorytmach i smart kontraktach, aby utrzymać swoją wartość w stosunku do waluty fiat. Te algorytmy i kontrakty automatycznie manipulują ilością monet w obiegu oraz ich ceną, aby utrzymać pożądaną relację z walutą fiducjarną. Jednakże, w niektórych przypadkach, stablecoiny algorytmiczne nie są w stanie utrzymać stabilnej relacji z pieniądzem fiducjarnym, co może prowadzić do spadku ich wartości. Przykładem takiej sytuacji jest kryptowaluta Terra USD (UST), która w maju 2022 roku całkowicie straciła swoje powiązanie z dolarem.

Po co są stablecoiny?

Stablecoiny są popularne nie tylko ze względu na swoją stabilną wartość, ale również ze względu na możliwość uniknięcia konieczności rozliczania się z fiskusem. Można wymienić swoje posiadane kryptowaluty na stablecoiny i przechowywać je bez opłacania podatku. Dzięki temu można łatwo przeprowadzić transakcję bez konieczności wypłacania środków z giełdy i uniknąć ryzyka utraty wartości w trakcie oczekiwania na lepszy kurs.

Innym popularnym zastosowaniem stablecoinów jest handel na giełdach kryptowalut. Dzięki nim inwestorzy mogą szybko i łatwo przesłać swoje środki między różnymi giełdami i platformami bez konieczności korzystania z tradycyjnych metod przesyłania pieniędzy. Ponadto, stabilna wartość stablecoinów pozwala na zabezpieczenie inwestycji przed nagłymi wahnięciami rynku kryptowalutowego, co jest szczególnie ważne w przypadku handlu na krótkim terminie.

Stablecoiny są także wykorzystywane w protokołach finansowych opartych na blockchainie, takich jak DeFi (Decentralized Finance). Dzięki nim użytkownicy mogą korzystać z różnych usług finansowych, takich jak pożyczki, oprocentowanie depozytów czy trading, bez konieczności korzystania z tradycyjnych instytucji finansowych. Stabilność wartości stablecoinów pozwala na uniknięcie ryzyka związanego z niestabilnością rynku kryptowalutowego, co z kolei zwiększa zaufanie do takich usług i protokołów.

Popularne stablecoiny

tabela prezentująca popularne stablecoiny wraz z ich oznaczeniem giełdowym oraz sposobem zabezpieczenia:

Stablecoin Oznaczenie giełdowe Sposób zabezpieczenia
USDT USDT Dolar amerykański
USDC USDC Dolar amerykański
BUSD BUSD Dolar amerykański
DAI DAI Kryptowaluty i aktywa
UST UST Kryptowaluty i aktywa
sUSD sUSD Kryptowaluty i aktywa
EURS EURS Euro

Warto zaznaczyć, że istnieje wiele innych stablecoinów, które są mniej popularne lub mają specyficzne zastosowania.

Warto jednak pamiętać, że wybierając stablecoina, należy zwrócić uwagę na sposób jego zabezpieczenia oraz wiarygodność twórców projektu. W przeszłości zdarzały się przypadki, w których projekty stablecoinów okazywały się oszustwami, co doprowadzało do nagłych spadków wartości tych kryptowalut.

Jaki stablecoin wybrać?

Stablecoiny zabezpieczone fiatami są najbardziej popularne i uważane za najbardziej wiarygodne. Mają one równowartość w rzeczywistych pieniądzach, co sprawia, że ich wartość na rynku w zasadzie odpowiada wartości odpowiadającej im waluty. Takie stablecoiny są powszechnie dostępne na giełdach i używane w wielu parach kryptowalutowych, szczególnie Tether i USD Coin.

Jednakże, mimo że twórcy tych stablecoinów zapewniają o ich zabezpieczeniu fiatami, nie ma na to sposobu, aby to zweryfikować. Wszystko zależy od zaufania do emitenta, który takie pokrycie deklaruje, ale niestety nie zawsze jest to całkowicie prawdziwe. Przykładem może być Tether, który przez pewien czas miał część swoich rezerw złożoną z różnych papierów komercyjnych.

Stablecoiny zabezpieczone fiatami są uważane za lepsze od pozostałych dwóch rodzajów, ale warto pamiętać, że to prywatne firmy są odpowiedzialne za ich emisję, co niesie ze sobą pewne ryzyko. Stablecoiny zabezpieczone kryptowalutami i algorytmiczne są bardziej zdecentralizowane i mają bardziej przejrzyste zasady działania, ale niestety są mniej stabilne pod względem kursu.

Gdzie kupić stablecoin?

Proces zakupu stablecoinów nie odbiega od standardowego sposobu nabycia innych kryptowalut. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępność niektórych mniej popularnych stablecoinów na giełdach może być ograniczona.

Podsumowanie

Stablecoiny są bardzo przydatne do handlu i płatności kryptowalutami, dlatego są popularne wśród inwestorów o różnym stopniu zaawansowania. Warto jednak pamiętać, że nie są one przeznaczone do długoterminowego przechowywania kapitału ani do generowania zysków. Jak w przypadku każdej inwestycji, zakup stablecoinów wiąże się z ryzykiem, nawet jeśli istnieją różne zabezpieczenia.

Czy korzystasz z stablecoinów do handlu kryptowalutami? Czy wymieniasz je od razu na waluty fiat? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: