kasa-24.pl

ZARABIANIE ONLINE – Zwiększ z swoje zasięgi TikTok, Facebook, Twitter, Instagram, Twitch,YouTube. Najniższe ceny w Polsce

Webinar – co to jest i jak stworzyć własny

Wstęp do rozwoju 

W dzisiejszym dynamicznym świecie, łatwy dostęp do wiedzy i informacji jest kluczowy dla osobistego i zawodowego rozwoju. Internet odegrał ważną rolę w ułatwianiu tego dostępu, a webinary stały się jednym z najpopularniejszych narzędzi umożliwiających zdobywanie wiedzy online. Chciałbyś dowiedzieć się, czym dokładnie są webinary, jak wyglądają, jak różnią się od tradycyjnych szkoleń oraz jak zorganizować i poprowadzić swój własny webinar?

Czym jest webinar?

Webinar (znany także jako webinarium) to forma szkolenia, prezentacji lub wykładu, który odbywa się online, przy wykorzystaniuCo to jest Webinar? - Definicja, Słownik Pojęć | Agencja KS internetu. Termin “webinar” jest połączeniem dwóch słów: “web” (sieć) oraz “seminar” (seminarium). W trakcie webinaru prowadzący przekazuje wiedzę na żywo do uczestników, którzy mogą brać udział z dowolnego miejsca na świecie, korzystając z komputera, tabletu lub smartfona.

Webinary umożliwiają zdalne uczestnictwo w szkoleniach bez konieczności podróżowania czy fizycznej obecności w określonym miejscu. Dzięki nim można czerpać wiedzę i rozwijać się, korzystając z wygody własnego środowiska.

Jak wygląda webinar?

Podczas typowego webinaru, mówca przekazuje treści przy użyciu prezentacji multimedialnej, udostępnianej uczestnikom za pomocą odpowiedniej platformy. Prowadzący może wykorzystać różnorodne narzędzia, takie jak slajdy, filmy, animacje czy zestawy danych, aby przekazać informacje w sposób atrakcyjny i interaktywny. Uczestnicy mają możliwość aktywnego udziału, zadawania pytań, uczestniczenia w dyskusjach lub angażowania się w wybrane zadania.

Różnice między webinarem a tradycyjnym szkoleniem

Najważniejszą różnicą między webinarami a tradycyjnymi szkoleniami jest forma przekazu wiedzy.

W przypadku tradycyjnych szkoleń, uczestnicy muszą być fizycznie obecni w jednym miejscu, zazwyczaj w sali konferencyjnej lub szkoleniowej. Webinary natomiast umożliwiają zdalny dostęp do treści szkoleniowych, co pozwala uczestnikom brać udział w szkoleniach z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem posiadania dostępu do internetu. Warto podkreślić, że webinary nie zastępują tradycyjnych szkoleń, ponieważ czasami interakcja, nauka w grupie i możliwość bezpośredniego kontaktu z prowadzącym i innymi uczestnikami mają większą wartość. Webinary stanowią jednak doskonałe uzupełnienie i alternatywę dla tradycyjnych form szkoleń.

Jak działa webinar?

Webinary są organizowane przy użyciu dedykowanych platform webinarowych, które umożliwiają przeprowadzanie szkoleń online. Organizatorzy zazwyczaj wysyłają link do rejestracji lub zaproszenie drogą elektroniczną.

Uczestnicy muszą się zarejestrować, aby otrzymać dalsze instrukcje dotyczące udziału w webinarze, takie jak harmonogram, wskazówki techniczne i materiały przygotowawcze. W dniu webinaru, uczestnicy logują się na wskazanej platformie, korzystając z przesłanego wcześniej linku i danych rejestracyjnych.

Podczas webinaru, prowadzący przeprowadza prezentację na żywo, zwykle korzystając z kamery internetowej i mikrofonu. Uczestnicy mogą słuchać prowadzącego, oglądać prezentację multimedialną oraz aktywnie uczestniczyć poprzez zadawanie pytań i udział w dyskusjach. Dodatkowo, platforma webinarowa często udostępnia funkcje czatu lub systemu pytanie-odpowiedź, umożliwiające interakcję między prowadzącym a uczestnikami.

Czy webinary są płatne?

Webinary mogą przyjmować różne modele płatności, w zależności od organizatora i rodzaju szkolenia. Istnieją webinary, które są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a także takie, które wymagają opłaty za uczestnictwo. Opłaty mogą być pobierane w celu pokrycia kosztów organizacyjnych, wynagrodzenia prelegentów lub dostępu do wyspecjalizowanej wiedzy i treści.

Przed zarejestrowaniem się na webinar, zawsze warto sprawdzić, czy istnieje jakakolwiek opłata za uczestnictwo. Informacje na ten temat zazwyczaj są podane w opisie lub na stronie rejestracyjnej wydarzenia.

 

Dlaczego warto brać udział w webinarach?

Istnieje wiele powodów, dla których warto uczestniczyć w webinarach na tematy, które nas interesują. Oto kilka z nich:

 1. Wygoda i dostępność: Udział w webinarach nie wymaga podróżowania ani fizycznego obecności na szkoleniu. Możemy łatwo połączyć się z wydarzeniem online z dowolnego miejsca na świecie, korzystając z urządzenia z dostępem do internetu.
 2. Oszczędność czasu i kosztów: Eliminacja konieczności podróżowania pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze związane z dojazdem do miejsca szkolenia. Nie musimy martwić się o koszty zakwaterowania, transportu czy wyżywienia.
 3. Różnorodność tematów: Webinary dają nam możliwość zdobycia wiedzy na różnorodne tematy, które są prezentowane przez ekspertów w danej dziedzinie. Możemy poszerzać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę w wybranym obszarze.
 4. Interakcja i wymiana doświadczeń: Wiele webinarów umożliwia aktywne uczestnictwo poprzez zadawanie pytań i udział w dyskusjach. To doskonała okazja do interakcji z innymi uczestnikami i wymiany doświadczeń.
 5. Dostęp do wysokiej jakości treści: Webinary często goszczą ekspertów w danej dziedzinie, którzy dzielą się swoją wiedzą i praktycznymi wskazówkami. To szansa na dostęp do wysokiej jakości treści i czerpanie korzyści z doświadczenia profesjonalistów.

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, warto brać udział w webinarach, aby rozwijać się zawodowo, poszerzać wiedzę i być na bieżąco z najnowszymi trendami w danej dziedzinie.

 

Gdzie znaleźć webinar

Aby znaleźć webinary, można skorzystać z różnych źródeł. Oto kilka miejsc, gdzie można ich szukać:

 1. Strony internetowe i blogi branżowe: Wiele organizatorów webinarów promuje swoje wydarzenia na swoich stronach internetowych lub blogach. Warto śledzić strony i blogi związane z naszą dziedziną zainteresowań, aby być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.
 2. Platformy szkoleniowe online: Istnieje wiele platform szkoleniowych, które oferują różnorodne webinary na różne tematy. Można przeglądać dostępne szkolenia, czytać opinie innych uczestników i wybierać te, które nas interesują.
 3. Społeczności online i media społecznościowe: Na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, LinkedIn czy Reddit, często organizowane są grupy branżowe, które promują webinary. Dołączenie do tych grup pozwala być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i znaleźć webinary związane z naszymi zainteresowaniami.
 4. Newslettery i powiadomienia mailowe: Warto zapisać się na listy mailingowe organizatorów webinarów, aby otrzymywać regularne aktualizacje dotyczące nowych szkoleń w danej dziedzinie. To dobry sposób na śledzenie najnowszych wydarzeń.
 5. Wyszukiwarki internetowe: Wpisując odpowiednie słowa kluczowe, takie jak “webinary na temat X” w wyszukiwarce internetowej, można znaleźć listy stron i platform, które oferują webinary na wybrany temat.

Ważne jest, aby być aktywnym i poszukiwać webinarów w miejscach, które najlepiej odpowiadają naszym zainteresowaniom i potrzebom. Rejestracja na listy mailingowe, śledzenie społeczności online i regularne sprawdzanie stron internetowych zwiększają szanse na znalezienie interesujących webinarów.

Jak zacząć webinar

Podczas webinaru Rozpocznij webinar od krótkiego wprowadzenia, w którym przedstawisz się, poinformujesz uczestników o celu wydarzenia i omówisz plan prezentacji. Staraj się utrzymać interakcję z uczestnikami przez cały czas.

Zachęcaj ich do zadawania pytań, udziału w dyskusjach i korzystania z narzędzi czatu lub systemu pytanie-odpowiedź. Bądź gotowy na reakcje i angażuj się w dialog z uczestnikami. Mów jasno i wyraźnie. Staraj się utrzymać odpowiednie tempo prezentacji, aby uczestnicy mogli śledzić treść. Unikaj zbyt dużego mówienia zbyt szybko lub zbyt wolno.Kurs online - Dochodowy webinar - Magdalena Pawłowska

Przykładaj wagę do wizualnej strony webinaru. Upewnij się, że jesteś widoczny na kamerze i masz odpowiednie oświetlenie. Zadbaj o atrakcyjne slajdy, czytelne grafiki i czytelność tekstu. Wykorzystuj różne techniki prezentacyjne, takie jak pytania retoryczne, historie, przykłady i ćwiczenia praktyczne, aby utrzymać uwagę uczestników i sprawić, że webinar będzie bardziej interesujący.

Przygotuj się na ewentualne problemy techniczne i zachowaj spokój. Jeśli coś nie działa, staraj się znaleźć szybkie rozwiązanie lub przejść do alternatywnego planu działania. Zakończ webinar podsumowaniem najważniejszych punktów oraz zachętą do dalszej dyskusji lub kontaktu. Podaj uczestnikom informacje o ewentualnych materiałach dodatkowych, które mogą być przydatne po zakończeniu webinaru.

Po webinarze Zadbaj o podsumowanie webinaru, które może obejmować przesłanie dziękujące za uczestnictwo, przekazanie materiałów dodatkowych lub linków do nagrania, jeśli zostało ono udostępnione.

Zbierz opinie od uczestników. Możesz wysłać ankietę lub poprosić o feedback, aby dowiedzieć się, co było dobre, a co można poprawić w przyszłości. Wykorzystaj zdobytą wiedzę i doświadczenie do doskonalenia swoich umiejętności prowadzenia webinarów w przyszłości. Analizuj, co poszło dobrze, a co można poprawić, i stosuj te wnioski w kolejnych wydarzeniach.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im więcej będziesz prowadzić webinary, tym lepiej będziesz w tym się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne i prowadzenia szkoleń online.

Prowadzenie webinaru to kluczowy element skutecznej komunikacji online. Podczas webinaru warto zachęcać uczestników do aktywnego udziału, zadawania pytań i inicjowania dyskusji. Wykorzystanie narzędzi takich jak czat, pytania-odpowiedzi lub sondy pozwoli na interakcję i zwiększy zaangażowanie uczestników. Ważne jest, aby mówić wyraźnie i spokojnie, dostosowując tempo do odbiorców, unikając skomplikowanego języka technicznego i tłumacząc trudne pojęcia. Monitorowanie czatu lub systemu pytań-odpowiedzi podczas webinaru i udzielanie odpowiedzi na bieżąco przyczyni się do pozytywnego doświadczenia uczestników. Po zakończeniu webinaru warto podsumować najważniejsze punkty i podziękować uczestnikom za udział, zachęcając ich do dalszej interakcji. Analiza danych dotyczących frekwencji, zaangażowania i opinii uczestników pozwoli na doskonalenie umiejętności prowadzenia webinarów i budowanie trwałych relacji z odbiorcami.

Trzy najlepsze darmowe strony do tworzenia webinarów:

 1. Zoom: https://zoom.us/ Zoom to popularna platforma do wideokonferencji, która oferuje również funkcje do tworzenia webinarów. Darmowe konto Zoom umożliwia organizowanie webinarów z do 100 uczestników.
 2. Google Meet: https://meet.google.com/ Google Meet to bezpłatna platforma do wideokonferencji od Google. Możesz wykorzystać ją do organizacji webinarów, a darmowe konto pozwala na uczestnictwo do 100 osób.
 3. Microsoft Teams: https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-teams/group-chat-software Microsoft Teams to platforma komunikacyjna, która umożliwia organizowanie wideokonferencji i webinarów. Darmowe konto Teams pozwala na uczestnictwo do 300 osób.

Wszystkie wymienione strony oferują darmowe plany, które są wystarczające dla wielu małych i średnich webinarów. Możesz wybrać platformę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

Wnioski

Podsumowując, webinary stanowią skuteczne narzędzie edukacyjne, które umożliwiają dostęp do wartościowych szkoleń i prezentacji online. Są one wygodne, elastyczne i doskonałe dla rozwoju osobistego i zawodowego niezależnie od miejsca zamieszkania czy dostępności czasowej. Jest to świetny sposób dla osób chcących się dodatkowo kształcić, albo zacząć zarabiać choćby już w młodym wieku. Czy sam/a brałeś/aś kiedyś udział w webinarach? A może prowadzisz swoje własne? Podziel się swoją opinią w komentarzu. 

Komentarze

Krzysztof Dzierża

Share via
Copy link
%d bloggers like this: